Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Abduatcé


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Abduatcé ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tanmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \ab.du.at.'ʃe\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • francava : tendre en avant

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Sabrina Benkelloun : “Weltikye koo bonta toz avlayar, aze, vere, mo rova debanyayar, va nimateem abduatceyer ise, plekuson ko disuk va skalerinda is ko puda va blikerinda, eruyur : ?” (Octave Mirbeau ~ Pone ke mawakwikya ~ malfrancav- 2012) klita ke kotavaxa
  • Bruno Cordelier : “Tel taneik, tiyir Kea ebeltikya, ontinafa dum niauli aal, va meem al abduatcer aze al grabler.” (Louise Michel ~ Yona kanakafa vunda isu alaakaca ~ malfrancav- 2006/2013) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

ABDUATCE

Zaeya (radical)

ABDUATCE

Abduosta (prefix)

abdu-

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

abduatcé

2-eaf ilkom T-

(rin)

abduatcel

3-eaf ilkom T-

(in)

abduatcer

1-eaf ilkom K-

(min)

abduatcet

2-eaf ilkom K-

(win)

abduatcec

3-eaf ilkom K-

(sin)

abduatced

4-eaf ilkom K-

(cin)

abduatcev

Tegisa trenda

abduatces

Levgasa trenda

abduatcen

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

abduatceyé

2-eaf ilkom T-

(rin)

abduatceyel

3-eaf ilkom T-

(in)

abduatceyer

1-eaf ilkom K-

(min)

abduatceyet

2-eaf ilkom K-

(win)

abduatceyec

3-eaf ilkom K-

(sin)

abduatceyed

4-eaf ilkom K-

(cin)

abduatceyev

Tegisa- trenda

abduatceyes

Levgasa trenda

abduatceyen

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

abduatceté

2-eaf ilkom T-

(rin)

abduatcetel

3-eaf ilkom T-

(in)

abduatceter

1-eaf ilkom K-

(min)

abduatcetet

2-eaf ilkom K-

(win)

abduatcetec

3-eaf ilkom K-

(sin)

abduatceted

4-eaf ilkom K-

(cin)

abduatcetev

Tegisa trenda

abduatcetes

Levgasa trenda

abduatceten

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

abduaskíabduaxa

abduaskíabduayká

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Loma : Tanmukodaf gray | FR kalav- | abdu- abduostan | -tcé sokudas


QR Code
QR Code abduatc_e (generated for current page)