Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Cuú


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Cuú ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tolmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \ʃu.'u\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • francava : fatiguer

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Mixail Kostov : “- Va in cuul .” (Mixail Coloxov ~ Don diliodaf bost ~ malrossiav- 2008) klita ke kotavaxa
  • Elisabeth Rovall : “Gadesik, cuun va zeda vas tol-san-balemoy bartiv pu in tanon gakeyer, kire blikera va karzara vektarsayar.” (Victor Hugo ~ Claude Gueux ( Claude Jastrik ) ~ malfrancav- 2013) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

CUU

Zaeya (radical)

CUU

Abduosta (prefix)

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

cuú

2-eaf ilkom T-

(rin)

cuul

3-eaf ilkom T-

(in)

cuur

1-eaf ilkom K-

(min)

cuut

2-eaf ilkom K-

(win)

cuuc

3-eaf ilkom K-

(sin)

cuud

4-eaf ilkom K-

(cin)

cuuv

Tegisa trenda

cuus

Levgasa trenda

cuun

Tuvar- trenda

cuumb

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

cuuyú

2-eaf ilkom T-

(rin)

cuuyul

3-eaf ilkom T-

(in)

cuuyur

1-eaf ilkom K-

(min)

cuuyut

2-eaf ilkom K-

(win)

cuuyuc

3-eaf ilkom K-

(sin)

cuuyud

4-eaf ilkom K-

(cin)

cuuyuv

Tegisa- trenda

cuuyus

Levgasa trenda

cuuyun

Tuvar- trenda

cuuyumb

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

cuutú

2-eaf ilkom T-

(rin)

cuutul

3-eaf ilkom T-

(in)

cuutur

1-eaf ilkom K-

(min)

cuutut

2-eaf ilkom K-

(win)

cuutuc

3-eaf ilkom K-

(sin)

cuutud

4-eaf ilkom K-

(cin)

cuutuv

Tegisa trenda

cuutus

Levgasa trenda

cuutun

Tuvar- trenda

cuutumb

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

cuesafcuuwé

cuesítucuá

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : tolmukodaf gray va ayategira

Loma : Tolmukodaf gray | FR kalav- | -uú sokudas


QR Code
QR Code cu_u (generated for current page)