Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Dasugdá


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Dasugdá ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tolmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \da.sug.'da\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • francava : désigner

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Mixail Kostov : “~ Mitka va in kan iteem ve dasugdayar ~ Fu terektat ?” (Mixail Coloxov ~ Don diliodaf bost ~ malrossiav- 2008) klita ke kotavaxa
  • Elisabeth Rovall : “Holohan W ye va dolpaxo gripokoleson dasugdar lize tcokesikeem nubalier ise luojar.” (James Joyce ~ Lana gadikya ~ malenglav- 2015) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

DASUGDA

Zaeya (radical)

DASUGDA

Abduosta (prefix)

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

dasugdá

2-eaf ilkom T-

(rin)

dasugdal

3-eaf ilkom T-

(in)

dasugdar

1-eaf ilkom K-

(min)

dasugdat

2-eaf ilkom K-

(win)

dasugdac

3-eaf ilkom K-

(sin)

dasugdad

4-eaf ilkom K-

(cin)

dasugdav

Tegisa trenda

dasugdas

Levgasa trenda

dasugdan

Tuvar- trenda

dasugdamb

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

dasugdayá

2-eaf ilkom T-

(rin)

dasugdayal

3-eaf ilkom T-

(in)

dasugdayar

1-eaf ilkom K-

(min)

dasugdayat

2-eaf ilkom K-

(win)

dasugdayac

3-eaf ilkom K-

(sin)

dasugdayad

4-eaf ilkom K-

(cin)

dasugdayav

Tegisa- trenda

dasugdayas

Levgasa trenda

dasugdayan

Tuvar- trenda

dasugdayamb

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

dasugdatá

2-eaf ilkom T-

(rin)

dasugdatal

3-eaf ilkom T-

(in)

dasugdatar

1-eaf ilkom K-

(min)

dasugdatat

2-eaf ilkom K-

(win)

dasugdatac

3-eaf ilkom K-

(sin)

dasugdatad

4-eaf ilkom K-

(cin)

dasugdatav

Tegisa trenda

dasugdatas

Levgasa trenda

dasugdatan

Tuvar- trenda

dasugdatamb

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

dastrubesikdasugdara

dastrubédayká

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : tolmukodaf gray va ayik

Loma : Tolmukodaf gray | FR kalav- | -gdá sokudas


QR Code
QR Code dasugd_a (generated for current page)