Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Divvawá


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Divvawá ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tanmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \div.va.'wa\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • catalava : defugir
  • danmarkava : undfly
  • germanava : entkommen
  • englava : escape (to)
  • espanava : escapar
  • suomiava : päästä karkuun
  • francava : échapper à
  • nederlandava : ontgaan
  • portugalava : escapar
  • romaniava : evada
  • sverigava : rymma

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Sabrina Benkelloun : “Ise batyona folvafa tozela koe Dagixo ke Ropexe, abciviele divvawana .” (Octave Mirbeau ~ Pone ke mawakwikya ~ malfrancav- 2012) klita ke kotavaxa
  • Damien Etcheverry : “…entalafa pinta, mekon turibiegarsayana, icde sinyona tegira is sinafa nirinda isu lyumarinda isu nazbalkera, razdana gan bat guazaf sutesik, bata kotcoba danedir da ayazaava ko mekak riwe al jiadawer, da tawava vugeke al divvawar da di co-tiyir kieweg” (J.-H. Rosny Aîné ~ Xipehuz tisik ~ malfrancav- 2014) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

DIVVAWA

Zaeya (radical)

DIVVAWA

Abduosta (prefix)

div-

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

divvawá

2-eaf ilkom T-

(rin)

divvawal

3-eaf ilkom T-

(in)

divvawar

1-eaf ilkom K-

(min)

divvawat

2-eaf ilkom K-

(win)

divvawac

3-eaf ilkom K-

(sin)

divvawad

4-eaf ilkom K-

(cin)

divvawav

Tegisa trenda

divvawas

Levgasa trenda

divvawan

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

divvawayá

2-eaf ilkom T-

(rin)

divvawayal

3-eaf ilkom T-

(in)

divvawayar

1-eaf ilkom K-

(min)

divvawayat

2-eaf ilkom K-

(win)

divvawayac

3-eaf ilkom K-

(sin)

divvawayad

4-eaf ilkom K-

(cin)

divvawayav

Tegisa- trenda

divvawayas

Levgasa trenda

divvawayan

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

divvawatá

2-eaf ilkom T-

(rin)

divvawatal

3-eaf ilkom T-

(in)

divvawatar

1-eaf ilkom K-

(min)

divvawatat

2-eaf ilkom K-

(win)

divvawatac

3-eaf ilkom K-

(sin)

divvawatad

4-eaf ilkom K-

(cin)

divvawatav

Tegisa trenda

divvawatas

Levgasa trenda

divvawatan

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

divunkexodivviavá

divtunsédivviavá

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Loma : Tanmukodaf gray | CA kalav- | DA kalav- | DE kalav- | EN kalav- | ES kalav- | FI kalav- | FR kalav- | NL kalav- | PT kalav- | RO kalav- | SV kalav- | div- abduostan | -wá sokudas


QR Code
QR Code divvaw_a (generated for current page)