Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Dokalí


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Dokalí ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tolmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \do.ka.'li\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • francava : conférer, s'entretenir ensemble, discuter

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Staren Fetcey : “Va in worar ise agralon dokalir ise durimon repaler ise linular skewes.” (Molière ~ Nyagaceem ke Scapin ~ malfrancav- 2006/2013) klita ke kotavaxa
  • Bruno Cordelier : “Konak birelik va sint domud, va abica ewa omapudon dokalid aze boramon griawid.” (Jules Verne ~ Tarlesikeem ke Bounty tota ~ malfrancav- 2013) klita ke kotavaxa
  • Elisabeth Rovall : “Ina dimlanir aze pu kurenik odiaxon dokalir Tel uum tire tir Kathleen lecen edje bantel va Healy W ya contralto dankasik tana cosevafa nikya ginelar, pune sin vaon dun disuked.” (James Joyce ~ Lana gadikya ~ malenglav- 2015) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

DOKALI

Zaeya (radical)

DOKALI

Abduosta (prefix)

do-

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

dokalí

2-eaf ilkom T-

(rin)

dokalil

3-eaf ilkom T-

(in)

dokalir

1-eaf ilkom K-

(min)

dokalit

2-eaf ilkom K-

(win)

dokalic

3-eaf ilkom K-

(sin)

dokalid

4-eaf ilkom K-

(cin)

dokaliv

Tegisa trenda

dokalis

Levgasa trenda

dokalin

Tuvar- trenda

dokalimb

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

dokaliyí

2-eaf ilkom T-

(rin)

dokaliyil

3-eaf ilkom T-

(in)

dokaliyir

1-eaf ilkom K-

(min)

dokaliyit

2-eaf ilkom K-

(win)

dokaliyic

3-eaf ilkom K-

(sin)

dokaliyid

4-eaf ilkom K-

(cin)

dokaliyiv

Tegisa- trenda

dokaliyis

Levgasa trenda

dokaliyin

Tuvar- trenda

dokaliyimb

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

dokalití

2-eaf ilkom T-

(rin)

dokalitil

3-eaf ilkom T-

(in)

dokalitir

1-eaf ilkom K-

(min)

dokalitit

2-eaf ilkom K-

(win)

dokalitic

3-eaf ilkom K-

(sin)

dokalitid

4-eaf ilkom K-

(cin)

dokalitiv

Tegisa trenda

dokalitis

Levgasa trenda

dokalitin

Tuvar- trenda

dokalitimb

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

dokucadokazawá

dojeniádokazawá

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : tolmukodaf goleraf gray

Loma : Tolmukodaf gray | FR kalav- | do- abduostan | -lí sokudas


QR Code
QR Code dokal_i (generated for current page)