Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Gestú


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Gestú ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tolmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \gɛs.'tu\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • francava : nourrir, alimenter

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Bruno Cordelier : “Toloy nazbeik ke Paila wan blid kire kan intaf vrod al gestur kan kax riwe rodaf vrod : Paila va sin giwatar.” (Louise Michel ~ Yona kanakafa vunda isu alaakaca ~ malfrancav- 2006/2013) klita ke kotavaxa
  • Elisabeth Rovall : “Albin va inafe vace do jin pakayar ; va in taneon al albá kire ganon zo GESTUYÚ azon kire gan zo albayá.” (Victor Hugo ~ Claude Gueux ( Claude Jastrik ) ~ malfrancav- 2013) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

GESTU

Zaeya (radical)

GESTU

Abduosta (prefix)

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

gestú

2-eaf ilkom T-

(rin)

gestul

3-eaf ilkom T-

(in)

gestur

1-eaf ilkom K-

(min)

gestut

2-eaf ilkom K-

(win)

gestuc

3-eaf ilkom K-

(sin)

gestud

4-eaf ilkom K-

(cin)

gestuv

Tegisa trenda

gestus

Levgasa trenda

gestun

Tuvar- trenda

gestumb

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

gestuyú

2-eaf ilkom T-

(rin)

gestuyul

3-eaf ilkom T-

(in)

gestuyur

1-eaf ilkom K-

(min)

gestuyut

2-eaf ilkom K-

(win)

gestuyuc

3-eaf ilkom K-

(sin)

gestuyud

4-eaf ilkom K-

(cin)

gestuyuv

Tegisa- trenda

gestuyus

Levgasa trenda

gestuyun

Tuvar- trenda

gestuyumb

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

gestutú

2-eaf ilkom T-

(rin)

gestutul

3-eaf ilkom T-

(in)

gestutur

1-eaf ilkom K-

(min)

gestutut

2-eaf ilkom K-

(win)

gestutuc

3-eaf ilkom K-

(sin)

gestutud

4-eaf ilkom K-

(cin)

gestutuv

Tegisa trenda

gestutus

Levgasa trenda

gestutun

Tuvar- trenda

gestutumb

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

gestaxogestura

gestágetcá

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : tolmukodaf gray va ayik

Loma : Tolmukodaf gray | FR kalav- | -stú sokudas


QR Code
QR Code gest_u (generated for current page)