Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Gruyé


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Gruyé ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tolmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \gru.'je\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • catalava : confirmar
  • danmarkava : bekræfte
  • germanava : bekräftigen
  • englava : confirm (to)
  • espanava : confirmar
  • suomiava : vahvistaa
  • francava : confirmer
  • italiava : confermare
  • nederlandava : bekrachtigen
  • portugalava : confirmar

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Damien Etcheverry : “ Bata karavaldasa katcalara, fure gruyena gan alub-sanoya bifa, va bolaf nogleem ke kot otcesik tuaular.” (J.-H. Rosny Aîné ~ Xipehuz tisik ~ malfrancav- 2014) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

GRUYE

Zaeya (radical)

GRUYE

Abduosta (prefix)

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

gruyé

2-eaf ilkom T-

(rin)

gruyel

3-eaf ilkom T-

(in)

gruyer

1-eaf ilkom K-

(min)

gruyet

2-eaf ilkom K-

(win)

gruyec

3-eaf ilkom K-

(sin)

gruyed

4-eaf ilkom K-

(cin)

gruyev

Tegisa trenda

gruyes

Levgasa trenda

gruyen

Tuvar- trenda

gruyemb

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

gruyeyé

2-eaf ilkom T-

(rin)

gruyeyel

3-eaf ilkom T-

(in)

gruyeyer

1-eaf ilkom K-

(min)

gruyeyet

2-eaf ilkom K-

(win)

gruyeyec

3-eaf ilkom K-

(sin)

gruyeyed

4-eaf ilkom K-

(cin)

gruyeyev

Tegisa- trenda

gruyeyes

Levgasa trenda

gruyeyen

Tuvar- trenda

gruyeyemb

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

gruyeté

2-eaf ilkom T-

(rin)

gruyetel

3-eaf ilkom T-

(in)

gruyeter

1-eaf ilkom K-

(min)

gruyetet

2-eaf ilkom K-

(win)

gruyetec

3-eaf ilkom K-

(sin)

gruyeted

4-eaf ilkom K-

(cin)

gruyetev

Tegisa trenda

gruyetes

Levgasa trenda

gruyeten

Tuvar- trenda

gruyetemb

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

gruxgruyenaf

gruwágualté

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : tolmukodaf goleraf gray

Loma : Tolmukodaf gray | CA kalav- | DA kalav- | DE kalav- | EN kalav- | ES kalav- | FI kalav- | FR kalav- | IT kalav- | NL kalav- | PT kalav- | -yé sokudas


QR Code
QR Code gruy_e (generated for current page)