Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Jonká


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Jonká ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tolmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

Sopura askisa da kota otafa tola (a,b) va a × b ota ( okon jonkaks ke a ota isu b ) sovadjer.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \ʒɔn.'ka\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • danmarkava : gange
  • englava : manifold
  • esperantoava : multipliki
  • francava : multiplier
  • niponava : kakeru ( 掛ける )

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Luce Vergneaux : “Taneon dokatá. Toleon, baskatá. Bareon jonkatá. Balemeon fuxekatá.” (Patavara ~ 2018) 😎

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

JONKA

Zaeya (radical)

JONKA

Abduosta (prefix)

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

jonká

2-eaf ilkom T-

(rin)

jonkal

3-eaf ilkom T-

(in)

jonkar

1-eaf ilkom K-

(min)

jonkat

2-eaf ilkom K-

(win)

jonkac

3-eaf ilkom K-

(sin)

jonkad

4-eaf ilkom K-

(cin)

jonkav

Tegisa trenda

jonkas

Levgasa trenda

jonkan

Tuvar- trenda

jonkamb

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

jonkayá

2-eaf ilkom T-

(rin)

jonkayal

3-eaf ilkom T-

(in)

jonkayar

1-eaf ilkom K-

(min)

jonkayat

2-eaf ilkom K-

(win)

jonkayac

3-eaf ilkom K-

(sin)

jonkayad

4-eaf ilkom K-

(cin)

jonkayav

Tegisa- trenda

jonkayas

Levgasa trenda

jonkayan

Tuvar- trenda

jonkayamb

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

jonkatá

2-eaf ilkom T-

(rin)

jonkatal

3-eaf ilkom T-

(in)

jonkatar

1-eaf ilkom K-

(min)

jonkatat

2-eaf ilkom K-

(win)

jonkatac

3-eaf ilkom K-

(sin)

jonkatad

4-eaf ilkom K-

(cin)

jonkatav

Tegisa trenda

jonkatas

Levgasa trenda

jonkatan

Tuvar- trenda

jonkatamb

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

jonkucajonkureraf

jonfelemájonkuná

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : tolmukodaf gray va ayategira

Loma : Tolmukodaf gray | FR kalav- | -nká sokudas


QR Code
QR Code jonk_a (generated for current page)