Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Kaimpá


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Kaimpá ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tolmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

Impason tiolté va plekuyuna coba

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \ka.im.'pa\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • arabava : بسحب
  • catalunyava : arrancar
  • danmarkava : tilbagekalde
  • englava : draw back
  • espanava : retirar
  • euskadiava : erretiratuko
  • francava : retirer, enlever
  • germanava : entziehen
  • italiava : ritirare
  • madagasikarava : rivotra
  • magyarava : levegő
  • malaysiava : udara
  • maliava : ta, bo
  • nederlandava : hernemen
  • polskava : odebrać
  • portugalava : retrair
  • suomiava : peruuttaa

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Daniel Frot : “Balducci div yeladaxa va nyoxa kaimpayar : ?” (Albert Camus ~ Emudenik ~ malfrancav- 2013) klita ke kotavaxa
  • Luce Vergneaux : “Kotviele da va atsot kaimpá, vultera tir ledrikafa.” (Vultera Kal Uzda ~ 2017) 😎

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

KAIMPA

Zaeya (radical)

KAIMPA

Abduosta (prefix)

ka-

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

kaimpá

2-eaf ilkom T-

(rin)

kaimpal

3-eaf ilkom T-

(in)

kaimpar

1-eaf ilkom K-

(min)

kaimpat

2-eaf ilkom K-

(win)

kaimpac

3-eaf ilkom K-

(sin)

kaimpad

4-eaf ilkom K-

(cin)

kaimpav

Tegisa trenda

kaimpas

Levgasa trenda

kaimpan

Tuvar- trenda

kaimpamb

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

kaimpayá

2-eaf ilkom T-

(rin)

kaimpayal

3-eaf ilkom T-

(in)

kaimpayar

1-eaf ilkom K-

(min)

kaimpayat

2-eaf ilkom K-

(win)

kaimpayac

3-eaf ilkom K-

(sin)

kaimpayad

4-eaf ilkom K-

(cin)

kaimpayav

Tegisa- trenda

kaimpayas

Levgasa trenda

kaimpayan

Tuvar- trenda

kaimpayamb

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

kaimpatá

2-eaf ilkom T-

(rin)

kaimpatal

3-eaf ilkom T-

(in)

kaimpatar

1-eaf ilkom K-

(min)

kaimpatat

2-eaf ilkom K-

(win)

kaimpatac

3-eaf ilkom K-

(sin)

kaimpatad

4-eaf ilkom K-

(cin)

kaimpatav

Tegisa trenda

kaimpatas

Levgasa trenda

kaimpatan

Tuvar- trenda

kaimpatamb

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

kaimolkkaip

kaikzokevékaipá

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : tolmukodaf gray va ayik

Loma : Tolmukodaf gray | CA kalav- | DA kalav- | DE kalav- | EN kalav- | ES kalav- | EU kalav- | FI kalav- | HU kalav- | IT kalav- | MG kalav- | ML kalav- | NL kalav- | PL kalav- | PT kalav- | ka- abduostan | -mpá sokudas


QR Code
QR Code kaimp_a (generated for current page)