Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Kuredá


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Kuredá ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tolmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \ku.re.'da\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • francava : demander en mariage, demander le mariage à

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Angela Wagner : “Vexe dace gadikya zo tokteyer ; va jin tanon az tolon krenugon kutcayar ( someaskiyir ); mo saxa va jin pokon vanimpayar aze bam toz pwadeyer, klabuson is vazon, da inaf vuwik, tis nyobraf, va ina al kuredayar ise, nelkon oye jin, djukunaleyer.” (Stefan Zweig ~ Twa ke megrupenikya ~ malgermanav- 2014) klita ke kotavaxa
  • Laurent Lermigny : “Ede gadikyefa koaytcura me al dilizeyer, va jin arse al kuredayar Vexe me rovebaskiyir meie va int rovedakteyer meie icde jinaf pestakeem rovebibeyer.” (Maurice Leblanc ~ Smilkxa ~ malfrancav- 2013) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

2013

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

KUREDA

Zaeya (radical)

KUREDA

Abduosta (prefix)

Radimosta (suffix)

-dá

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

kuredá

2-eaf ilkom T-

(rin)

kuredal

3-eaf ilkom T-

(in)

kuredar

1-eaf ilkom K-

(min)

kuredat

2-eaf ilkom K-

(win)

kuredac

3-eaf ilkom K-

(sin)

kuredad

4-eaf ilkom K-

(cin)

kuredav

Tegisa trenda

kuredas

Levgasa trenda

kuredan

Tuvar- trenda

kuredamb

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

kuredayá

2-eaf ilkom T-

(rin)

kuredayal

3-eaf ilkom T-

(in)

kuredayar

1-eaf ilkom K-

(min)

kuredayat

2-eaf ilkom K-

(win)

kuredayac

3-eaf ilkom K-

(sin)

kuredayad

4-eaf ilkom K-

(cin)

kuredayav

Tegisa- trenda

kuredayas

Levgasa trenda

kuredayan

Tuvar- trenda

kuredayamb

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

kuredatá

2-eaf ilkom T-

(rin)

kuredatal

3-eaf ilkom T-

(in)

kuredatar

1-eaf ilkom K-

(min)

kuredatat

2-eaf ilkom K-

(win)

kuredatac

3-eaf ilkom K-

(sin)

kuredatad

4-eaf ilkom K-

(cin)

kuredatav

Tegisa trenda

kuredatas

Levgasa trenda

kuredatan

Tuvar- trenda

kuredatamb

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

kurerakuredara

kurékurfá

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : tolmukodaf goleraf gray

Loma : Tolmukodaf gray | FR kalav- | -dá radimostan | -dá sokudas


QR Code
QR Code kured_a (generated for current page)