Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Tcilká


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Tcilká ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tolmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \tʃil.'ka\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • francava : soutenir, défendre une thèse concernant

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Angela Wagner : “a renara va ageltuca is tuelimara va bata, batyon tcilk koe Wittenberg zo tcilkatad yoltoe taneatira ke Martin Luther Poran Partik, augustinus veemaf antorik, yanbadobkirik, tavesik is belisik va Tumtafa Alkopa.” (Martin Luther ~ Kevidura icde driacafi roti ~ mallatinav- 2008) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

TCILKA

Zaeya (radical)

TCILKA

Abduosta (prefix)

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tcilká

2-eaf ilkom T-

(rin)

tcilkal

3-eaf ilkom T-

(in)

tcilkar

1-eaf ilkom K-

(min)

tcilkat

2-eaf ilkom K-

(win)

tcilkac

3-eaf ilkom K-

(sin)

tcilkad

4-eaf ilkom K-

(cin)

tcilkav

Tegisa trenda

tcilkas

Levgasa trenda

tcilkan

Tuvar- trenda

tcilkamb

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tcilkayá

2-eaf ilkom T-

(rin)

tcilkayal

3-eaf ilkom T-

(in)

tcilkayar

1-eaf ilkom K-

(min)

tcilkayat

2-eaf ilkom K-

(win)

tcilkayac

3-eaf ilkom K-

(sin)

tcilkayad

4-eaf ilkom K-

(cin)

tcilkayav

Tegisa- trenda

tcilkayas

Levgasa trenda

tcilkayan

Tuvar- trenda

tcilkayamb

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tcilkatá

2-eaf ilkom T-

(rin)

tcilkatal

3-eaf ilkom T-

(in)

tcilkatar

1-eaf ilkom K-

(min)

tcilkatat

2-eaf ilkom K-

(win)

tcilkatac

3-eaf ilkom K-

(sin)

tcilkatad

4-eaf ilkom K-

(cin)

tcilkatav

Tegisa trenda

tcilkatas

Levgasa trenda

tcilkatan

Tuvar- trenda

tcilkatamb

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

tcilktcilkara

tcidátciné

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : tolmukodaf goleraf gray

Loma : Tolmukodaf gray | FR kalav- | -lká sokudas


QR Code
QR Code tcilk_a (generated for current page)