Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Tcipá


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Tcipá ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tolmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \tʃi.'pa\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • francava : balbutier

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Elisabeth Rovall : “Vexe bat kom nutir voltuwavapaf eke ina tir kinokafa nume tcipar dum velik :~ Ox, xum.” (Katherine Mansfield ~ Matelakapa ~ malenglav- 2014) klita ke kotavaxa
  • Sabrina Benkelloun : “ Bam, ine tcipayar : ?” (Octave Mirbeau ~ Pone ke mawakwikya ~ malfrancav- 2012) klita ke kotavaxa
  • Angela Wagner : “weltik batlize irubas koe mona », azon voloblion TCIPAYÁ « Tokdume battode al vanpil maneke keraf viele in va rin al disuker ?” (Stefan Zweig ~ Twa ke megrupenikya ~ malgermanav- 2014) klita ke kotavaxa
  • Elisabeth Rovall : “Bam Cwekfixuya, tukerawesa is toktena, disukeson va balemoy getines koyasik tcipar : - Lorik, ede pu batyone weltikye isu weltikya rovefirví.” (Guy de Maupassant ~ Cwekfixuya ~ malfrancav- 2013) klita ke kotavaxa
  • Angela Wagner : “~ tcipar Pomatason vozeson welvé ; va in ben ge narí aze toz vulter, vultemeson enide nimat me zo botcerser.” (Erich Maria Remarque ~ Talteon me warzaca ~ malgermanav- 2014) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

TCIPA

Zaeya (radical)

TCIPA

Abduosta (prefix)

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tcipá

2-eaf ilkom T-

(rin)

tcipal

3-eaf ilkom T-

(in)

tcipar

1-eaf ilkom K-

(min)

tcipat

2-eaf ilkom K-

(win)

tcipac

3-eaf ilkom K-

(sin)

tcipad

4-eaf ilkom K-

(cin)

tcipav

Tegisa trenda

tcipas

Levgasa trenda

tcipan

Tuvar- trenda

tcipamb

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tcipayá

2-eaf ilkom T-

(rin)

tcipayal

3-eaf ilkom T-

(in)

tcipayar

1-eaf ilkom K-

(min)

tcipayat

2-eaf ilkom K-

(win)

tcipayac

3-eaf ilkom K-

(sin)

tcipayad

4-eaf ilkom K-

(cin)

tcipayav

Tegisa- trenda

tcipayas

Levgasa trenda

tcipayan

Tuvar- trenda

tcipayamb

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tcipatá

2-eaf ilkom T-

(rin)

tcipatal

3-eaf ilkom T-

(in)

tcipatar

1-eaf ilkom K-

(min)

tcipatat

2-eaf ilkom K-

(win)

tcipatac

3-eaf ilkom K-

(sin)

tcipatad

4-eaf ilkom K-

(cin)

tcipatav

Tegisa trenda

tcipatas

Levgasa trenda

tcipatan

Tuvar- trenda

tcipatamb

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

tcinkaratcipara

tcinkátcizá

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : tolmukodaf goleraf gray

Loma : Tolmukodaf gray | FR kalav- | -pá sokudas


QR Code
QR Code tcip_a (generated for current page)