Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Tenukewé


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Tenukewé ” ravlem tir mukodiskaf gray. Inaf volveyord tir gedraf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

Gan tuwava zo tenuké

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \te.nu.ke.'we\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • englava : finish
  • francava : s'achever, se terminer
  • swaxiliava : kutimia

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Luce Vergneaux : “Icde dulzera grewá. Bata koerudara tenukewer.” (Lapira Do Victor Kal Barcouda ~ 2017) 😎

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Toleodaf winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodiskaf gray

Zae (root)

TENUKE

Zaeya (radical)

TENUKEWE

Abduosta (prefix)

Radimosta (suffix)

-wé

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tenukewé

2-eaf ilkom T-

(rin)

tenukewel

3-eaf ilkom T-

(in)

tenukewer

1-eaf ilkom K-

(min)

tenukewet

2-eaf ilkom K-

(win)

tenukewec

3-eaf ilkom K-

(sin)

tenukewed

4-eaf ilkom K-

(cin)

tenukewev

Tegisa trenda

tenukewes

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tenukeweyé

2-eaf ilkom T-

(rin)

tenukeweyel

3-eaf ilkom T-

(in)

tenukeweyer

1-eaf ilkom K-

(min)

tenukeweyet

2-eaf ilkom K-

(win)

tenukeweyec

3-eaf ilkom K-

(sin)

tenukeweyed

4-eaf ilkom K-

(cin)

tenukeweyev

Tegisa- trenda

tenukeweyes

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tenukeweté

2-eaf ilkom T-

(rin)

tenukewetel

3-eaf ilkom T-

(in)

tenukeweter

1-eaf ilkom K-

(min)

tenukewetet

2-eaf ilkom K-

(win)

tenukewetec

3-eaf ilkom K-

(sin)

tenukeweted

4-eaf ilkom K-

(cin)

tenukewetev

Tegisa trenda

tenukewetes

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

tenukeratenulé

tenútenulera

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Loma : Gedraf gray | EN kalav- | SW kalav- | -wé radimostan | -wé sokudas


QR Code
QR Code tenukew_e (generated for current page)