Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Tiavé


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Tiavé ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tolmukodaf gray.

Tiavé ” gray dere tir ke pilkovafa loma dem dirgas gray. Avapebura n°066 : dirgas grayeem

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \ti.a.'ve\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • catalava : suggerir
  • englava : suggest (to)
  • espanava : sugerir
  • francava : suggérer
  • nederlandava : een wenk geven
  • polskava : sugerować
  • portugalava : incutir
  • zuluava : -phakamisa

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Elisabeth Rovall : “~ tiaver ~ Vexe kitcova moe alava rundanyatar.” (Katherine Mansfield ~ Matelakapa ~ malenglav- 2014) klita ke kotavaxa
  • Damien Etcheverry : “ Okie, bata tiuracka numodovayana gan mek Xipehuz tisik, valeyda va ilkafa gandura ke volnik isu ilkuca ware danediyir, va toloya rieta tiaveyer : taneon, va robakanuca ke Xipehuz bitej bexe ebokon al ovayá ; toleon, leon bristunon, ede mila pendanaca g” (J.-H. Rosny Aîné ~ Xipehuz tisik ~ malfrancav- 2014) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

TIAVE

Zaeya (radical)

TIAVE

Abduosta (prefix)

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tiavé

2-eaf ilkom T-

(rin)

tiavel

3-eaf ilkom T-

(in)

tiaver

1-eaf ilkom K-

(min)

tiavet

2-eaf ilkom K-

(win)

tiavec

3-eaf ilkom K-

(sin)

tiaved

4-eaf ilkom K-

(cin)

tiavev

Tegisa trenda

tiaves

Levgasa trenda

tiaven

Tuvar- trenda

tiavemb

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tiaveyé

2-eaf ilkom T-

(rin)

tiaveyel

3-eaf ilkom T-

(in)

tiaveyer

1-eaf ilkom K-

(min)

tiaveyet

2-eaf ilkom K-

(win)

tiaveyec

3-eaf ilkom K-

(sin)

tiaveyed

4-eaf ilkom K-

(cin)

tiaveyev

Tegisa- trenda

tiaveyes

Levgasa trenda

tiaveyen

Tuvar- trenda

tiaveyemb

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tiaveté

2-eaf ilkom T-

(rin)

tiavetel

3-eaf ilkom T-

(in)

tiaveter

1-eaf ilkom K-

(min)

tiavetet

2-eaf ilkom K-

(win)

tiavetec

3-eaf ilkom K-

(sin)

tiaveted

4-eaf ilkom K-

(cin)

tiavetev

Tegisa trenda

tiavetes

Levgasa trenda

tiaveten

Tuvar- trenda

tiavetemb

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

tiaskucatiavera

tiapusíticapté

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : tolmukodaf goleraf gray

Loma : Tolmukodaf gray | CA kalav- | EN kalav- | ES kalav- | FR kalav- | NL kalav- | PL kalav- | PT kalav- | ZU kalav- | -vé sokudas


QR Code
QR Code tiav_e (generated for current page)