Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Tigí


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Tigí ” ravlem tir mukodiskaf gray. Inaf volveyord tir pestaleraf gray.

Tigí ” gray dere tir ke pilkovafa loma dem wancaf gray. Avapebura n°113 : wancaf grayeem

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

Tí ton tirka koe lano xo

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \ti.'gi\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • englava : be
  • francava : être, se trouver, se tenir, se situer
  • germanava : sein
  • niponava : iru ( いる ) ; aru ( ある )
  • siniava :
  • suomiava : sijaita
  • sverigava : vara ; finnas

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Staren Fetcey : “Octave : Ise moekote, va vuranuca lize bata neciikya tigir is va jinafa merotisuca va dadira va grelera torigil.” (Molière ~ Nyagaceem ke Scapin ~ malfrancav- 2006/2013) klita ke kotavaxa
  • Elisabeth Rovall : “- Imwadolesik tigir Laura Weltamik.” (Katherine Mansfield ~ Matelakapa ~ malenglav- 2014) klita ke kotavaxa
  • Sabrina Benkelloun : “ Kle, koe Le Prieuré TIGÍ keson va tokcoba ?” (Octave Mirbeau ~ Pone ke mawakwikya ~ malfrancav- 2012) klita ke kotavaxa
  • Daniel Frot : “Marcel djugruper lize inaf spertak tigir Ine kan nuga va vlarde valeve starkot vestar nume va plek uzar ise gorar da in tir spertak.” (Albert Camus ~ Foredonesikya ~ malfrancav- 2013) klita ke kotavaxa
  • Angela Wagner : “Grupé, ant gire TIGÍ Antuca vanmiae korikeem tir tela lomayakafa coba.” (Stefan Zweig ~ Twa ke megrupenikya ~ malgermanav- 2014) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

2011

Ord (type)

mukodiskaf gray

Zae (root)

TIGI

Zaeya (radical)

TIGI

Abduosta (prefix)

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tigí

2-eaf ilkom T-

(rin)

tigil

3-eaf ilkom T-

(in)

tigir

1-eaf ilkom K-

(min)

tigit

2-eaf ilkom K-

(win)

tigic

3-eaf ilkom K-

(sin)

tigid

4-eaf ilkom K-

(cin)

tigiv

Tegisa trenda

tigis

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tigiyí

2-eaf ilkom T-

(rin)

tigiyil

3-eaf ilkom T-

(in)

tigiyir

1-eaf ilkom K-

(min)

tigiyit

2-eaf ilkom K-

(win)

tigiyic

3-eaf ilkom K-

(sin)

tigiyid

4-eaf ilkom K-

(cin)

tigiyiv

Tegisa- trenda

tigiyis

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tigití

2-eaf ilkom T-

(rin)

tigitil

3-eaf ilkom T-

(in)

tigitir

1-eaf ilkom K-

(min)

tigitit

2-eaf ilkom K-

(win)

tigitic

3-eaf ilkom K-

(sin)

tigitid

4-eaf ilkom K-

(cin)

tigitiv

Tegisa trenda

tigitis

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

tigaftigik

tigátiglaf

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : Wancaf gray

Loma : Pestaleraf gray | DE kalav- | EN kalav- | FI kalav- | JA kalav- | SV kalav- | -gí sokudas


QR Code
QR Code tig_i (generated for current page)