Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Titfí


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Titfí ” ravlem tir mukodiskaf gray. Inaf volveyord tir pestaleraf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \tt.'fi\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • francava : descendre, diminuer

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Angela Wagner : “Ile rin kalon is valeon me djubliyí, nume va orikafe tame dem antuca is jinyona olyastewera TITFIYÍ Va mek listaf warzaf gem lusten mu jin diskiyí ; ko dolpa is wenyaxe vol djukulaniyí, oke va kona daavafa divunkera vol djukupakeyé.” (Stefan Zweig ~ Twa ke megrupenikya ~ malgermanav- 2014) klita ke kotavaxa
  • Elisabeth Rovall : “Dirgara iegana ton megrupena is laridafa puda kene yona mona nutisa awalkafa is letafa titfid edje, kadime yon budeyen telvung, iteem va batyon cenesik pitcad, va « gejarokon » felisik va wid is tufa is bli.” (Guy de Maupassant ~ Cwekfixuya ~ malfrancav- 2013) klita ke kotavaxa
  • Daniel Frot : “Maleon, azekexa roneon vane omafa azeka titfiyir lize sin va konak mazdaf aal rosolwiyid ; geeon raporafa flava va olyastena kerdela gu patectoy askiyid.” (Albert Camus ~ Emudenik ~ malfrancav- 2013) klita ke kotavaxa
  • Bruno Cordelier : “Tok jebes flek va berga kal ast titfir .” (Louise Michel ~ Yona kanakafa vunda isu alaakaca ~ malfrancav- 2006/2013) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodiskaf gray

Zae (root)

TITFI

Zaeya (radical)

TITFI

Abduosta (prefix)

tit-

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

titfí

2-eaf ilkom T-

(rin)

titfil

3-eaf ilkom T-

(in)

titfir

1-eaf ilkom K-

(min)

titfit

2-eaf ilkom K-

(win)

titfic

3-eaf ilkom K-

(sin)

titfid

4-eaf ilkom K-

(cin)

titfiv

Tegisa trenda

titfis

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

titfiyí

2-eaf ilkom T-

(rin)

titfiyil

3-eaf ilkom T-

(in)

titfiyir

1-eaf ilkom K-

(min)

titfiyit

2-eaf ilkom K-

(win)

titfiyic

3-eaf ilkom K-

(sin)

titfiyid

4-eaf ilkom K-

(cin)

titfiyiv

Tegisa- trenda

titfiyis

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

titfití

2-eaf ilkom T-

(rin)

titfitil

3-eaf ilkom T-

(in)

titfitir

1-eaf ilkom K-

(min)

titfitit

2-eaf ilkom K-

(win)

titfitic

3-eaf ilkom K-

(sin)

titfitid

4-eaf ilkom K-

(cin)

titfitiv

Tegisa trenda

titfitis

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

titburétitickaf

titaytcútitickawé

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : M-Gray va solgrupeks

Loma : Pestaleraf gray | FR kalav- | tit- abduostan | -tfí sokudas


QR Code
QR Code titf_i (generated for current page)