Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Trobindá


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Trobindá ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tanmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \tro.bin.'da\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • catalava : renunciar a
  • germanava : entsagen
  • englava : acquiesce (to), give up (to)
  • espanava : resignarse, renunciar
  • suomiava : alistua
  • francava : se résigner à, se résoudre à
  • magyarava : lemond
  • nederlandava : berusten, afstand doen van
  • portugalava : abrir mão de
  • turkava : çökmek

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Angela Wagner : “Pu volredjelxoikeem va batyona tawakirafa is blafotafa is kimtafa is trobindasa vola co gonedit, i va batyono alto likon blaganyeso dem amatraspura kranavesison puskesa va fortey, is biwe kipteson va sint dure rodedisukeso is rodekaliso, kan malkes kutce” (Erich Maria Remarque ~ Talteon me warzaca ~ malgermanav- 2014) klita ke kotavaxa
  • Elisabeth Rovall : “Vere, gradilon, tire trobindar Bata kultafa boza zo gododeter.” (Guy de Maupassant ~ Ingaxa ~ malfrancav- 2013) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

TROBINDA

Zaeya (radical)

TROBINDA

Abduosta (prefix)

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

trobindá

2-eaf ilkom T-

(rin)

trobindal

3-eaf ilkom T-

(in)

trobindar

1-eaf ilkom K-

(min)

trobindat

2-eaf ilkom K-

(win)

trobindac

3-eaf ilkom K-

(sin)

trobindad

4-eaf ilkom K-

(cin)

trobindav

Tegisa trenda

trobindas

Levgasa trenda

trobindan

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

trobindayá

2-eaf ilkom T-

(rin)

trobindayal

3-eaf ilkom T-

(in)

trobindayar

1-eaf ilkom K-

(min)

trobindayat

2-eaf ilkom K-

(win)

trobindayac

3-eaf ilkom K-

(sin)

trobindayad

4-eaf ilkom K-

(cin)

trobindayav

Tegisa- trenda

trobindayas

Levgasa trenda

trobindayan

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

trobindatá

2-eaf ilkom T-

(rin)

trobindatal

3-eaf ilkom T-

(in)

trobindatar

1-eaf ilkom K-

(min)

trobindatat

2-eaf ilkom K-

(win)

trobindatac

3-eaf ilkom K-

(sin)

trobindatad

4-eaf ilkom K-

(cin)

trobindatav

Tegisa trenda

trobindatas

Levgasa trenda

trobindatan

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

trobasítrobindara

trobasítroké

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Loma : Tanmukodaf gray | CA kalav- | DE kalav- | EN kalav- | ES kalav- | FI kalav- | FR kalav- | HU kalav- | NL kalav- | PT kalav- | TR kalav- | -ndá sokudas


QR Code
QR Code trobind_a (generated for current page)