Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Tujdé


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Tujdé ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tolmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \tuʒ.'de\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • danmarkava : prædike
  • germanava : predigen
  • englava : preach (to)
  • espanava : predicar
  • francava : prêcher
  • nederlandava : prediken
  • portugalava : fazer sermão
  • sverigava : predika

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Damien Etcheverry : “Pirdotap benplekuyur da gejik ba teveaf taelcek ke 22649-e ilana koe Mesur Asar va sint di katanayad, ise katcilik va baerdafa geja tujdeyed Lo vuntoy Zaxelal gejik vanvulteyed ; jontik lyumasik ke ezefa zaava ( Dzum is Sax is Xald ) jekun gan sposuca ar” (J.-H. Rosny Aîné ~ Xipehuz tisik ~ malfrancav- 2014) klita ke kotavaxa
  • Angela Wagner : “Tan espus da erba koe inaf yult mamar mali da gloga va Karlexo tidar, va ayafa redura tujder 28.” (Martin Luther ~ Kevidura icde driacafi roti ~ mallatinav- 2008) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

TUJDE

Zaeya (radical)

TUJDE

Abduosta (prefix)

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tujdé

2-eaf ilkom T-

(rin)

tujdel

3-eaf ilkom T-

(in)

tujder

1-eaf ilkom K-

(min)

tujdet

2-eaf ilkom K-

(win)

tujdec

3-eaf ilkom K-

(sin)

tujded

4-eaf ilkom K-

(cin)

tujdev

Tegisa trenda

tujdes

Levgasa trenda

tujden

Tuvar- trenda

tujdemb

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tujdeyé

2-eaf ilkom T-

(rin)

tujdeyel

3-eaf ilkom T-

(in)

tujdeyer

1-eaf ilkom K-

(min)

tujdeyet

2-eaf ilkom K-

(win)

tujdeyec

3-eaf ilkom K-

(sin)

tujdeyed

4-eaf ilkom K-

(cin)

tujdeyev

Tegisa- trenda

tujdeyes

Levgasa trenda

tujdeyen

Tuvar- trenda

tujdeyemb

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tujdeté

2-eaf ilkom T-

(rin)

tujdetel

3-eaf ilkom T-

(in)

tujdeter

1-eaf ilkom K-

(min)

tujdetet

2-eaf ilkom K-

(win)

tujdetec

3-eaf ilkom K-

(sin)

tujdeted

4-eaf ilkom K-

(cin)

tujdetev

Tegisa trenda

tujdetes

Levgasa trenda

tujdeten

Tuvar- trenda

tujdetemb

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

tujborútujdera

tuivuesítutulá

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : tolmukodaf gray va ayik

Loma : Tolmukodaf gray | DA kalav- | DE kalav- | EN kalav- | ES kalav- | FR kalav- | NL kalav- | PT kalav- | SV kalav- | -jdé sokudas


QR Code
QR Code tujd_e (generated for current page)