Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Coé


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Coé ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tolmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \ʃo.'e\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • catalava : mistificar, decebre
  • danmarkava : skuffe, bedrage
  • germanava : beirren, narren, äffen
  • englava : disappoint (to), fool (to), be unfaithful (to), fool (to), cheat (to)
  • espanava : faltar al cónyuge, engañar, engañar
  • suomiava : pettää
  • francava : tromper
  • islandava : valda vonbrigðum, svíkja
  • italiava : abbacinare, ingannare
  • nederlandava : ontgoochelen, misleiden, bedriegen, bedotten, bedriegen
  • norgava : skuffe, bedra
  • portugalava : desiludir-se, induzir em erro, burlar, enganar
  • romaniava : dezamăgi
  • sverigava : göra besviken, bedra
  • turkava : aldatmak

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Staren Fetcey : “Rogestanon rogomilat, coet dubiet ise skaleweson kalit da bali al kalplatir !” (Molière ~ Nyagaceem ke Scapin ~ malfrancav- 2006/2013) klita ke kotavaxa
  • Angela Wagner : “Batinde bata cuisafa is tamefa abdiplekura va arevlara va kota pursara mewaltrakuson ziliyina pu kottan, va sanelok vrebon coer 25.” (Martin Luther ~ Kevidura icde driacafi roti ~ mallatinav- 2008) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

COE

Zaeya (radical)

COE

Abduosta (prefix)

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

coé

2-eaf ilkom T-

(rin)

coel

3-eaf ilkom T-

(in)

coer

1-eaf ilkom K-

(min)

coet

2-eaf ilkom K-

(win)

coec

3-eaf ilkom K-

(sin)

coed

4-eaf ilkom K-

(cin)

coev

Tegisa trenda

coes

Levgasa trenda

coen

Tuvar- trenda

coemb

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

coeyé

2-eaf ilkom T-

(rin)

coeyel

3-eaf ilkom T-

(in)

coeyer

1-eaf ilkom K-

(min)

coeyet

2-eaf ilkom K-

(win)

coeyec

3-eaf ilkom K-

(sin)

coeyed

4-eaf ilkom K-

(cin)

coeyev

Tegisa- trenda

coeyes

Levgasa trenda

coeyen

Tuvar- trenda

coeyemb

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

coeté

2-eaf ilkom T-

(rin)

coetel

3-eaf ilkom T-

(in)

coeter

1-eaf ilkom K-

(min)

coetet

2-eaf ilkom K-

(win)

coetec

3-eaf ilkom K-

(sin)

coeted

4-eaf ilkom K-

(cin)

coetev

Tegisa trenda

coetes

Levgasa trenda

coeten

Tuvar- trenda

coetemb

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

codaracoenaf

codácolipá

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : tolmukodaf gray va ayik

Loma : Tolmukodaf gray | CA kalav- | DA kalav- | DE kalav- | EN kalav- | ES kalav- | FI kalav- | FR kalav- | IC kalav- | IT kalav- | NL kalav- | NO kalav- | PT kalav- | RO kalav- | SV kalav- | TR kalav- | -oé sokudas


QR Code
QR Code co_e (generated for current page)