Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Kalpoú


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Kalpoú ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tolmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \kal.po.'u\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • francava : interdire de façon absolue

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Damien Etcheverry : “Bam, gripokolen gertik va aalxo ziliyad ise kalpoud da kottan kolanir.” (J.-H. Rosny Aîné ~ Xipehuz tisik ~ malfrancav- 2014) klita ke kotavaxa
  • Sabrina Benkelloun : “Redakik va ine vorceper, dace kavalkuson, aze kalpour da ine pu tiyis yerumanik di pulvir ; vexe va sugdala ke trelaf walpulviyin eweem mekane rotuculer, nume icdeon me biber.” (Prosper Mérimée ~ Tamango ~ malfrancav- 2013) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

KALPOU

Zaeya (radical)

KALPOU

Abduosta (prefix)

kal-

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

kalpoú

2-eaf ilkom T-

(rin)

kalpoul

3-eaf ilkom T-

(in)

kalpour

1-eaf ilkom K-

(min)

kalpout

2-eaf ilkom K-

(win)

kalpouc

3-eaf ilkom K-

(sin)

kalpoud

4-eaf ilkom K-

(cin)

kalpouv

Tegisa trenda

kalpous

Levgasa trenda

kalpoun

Tuvar- trenda

kalpoumb

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

kalpouyú

2-eaf ilkom T-

(rin)

kalpouyul

3-eaf ilkom T-

(in)

kalpouyur

1-eaf ilkom K-

(min)

kalpouyut

2-eaf ilkom K-

(win)

kalpouyuc

3-eaf ilkom K-

(sin)

kalpouyud

4-eaf ilkom K-

(cin)

kalpouyuv

Tegisa- trenda

kalpouyus

Levgasa trenda

kalpouyun

Tuvar- trenda

kalpouyumb

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

kalpoutú

2-eaf ilkom T-

(rin)

kalpoutul

3-eaf ilkom T-

(in)

kalpoutur

1-eaf ilkom K-

(min)

kalpoutut

2-eaf ilkom K-

(win)

kalpoutuc

3-eaf ilkom K-

(sin)

kalpoutud

4-eaf ilkom K-

(cin)

kalpoutuv

Tegisa trenda

kalpoutus

Levgasa trenda

kalpoutun

Tuvar- trenda

kalpoutumb

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

kalpomákalpulví

kalpomákalpulví

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : tolmukodaf gray va ayik

Loma : Tolmukodaf gray | FR kalav- | kal- abduostan | -oú sokudas


QR Code
QR Code kalpo_u (generated for current page)