Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Koerú


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Koerú ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tolmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \ko.e.'ru\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • germanava : befragen
  • englava : interrogate (to)
  • francava : interroger
  • nederlandava : overhoren
  • portugalava : interrogar

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Bruno Cordelier : “Jupan lent redakik, verton zo koerud - Toktan tic ?” (Jules Verne ~ Tarlesikeem ke Bounty tota ~ malfrancav- 2013) klita ke kotavaxa
  • Damien Etcheverry : “~ Gu coba ezeon wiyina vols deneon sokisa koerul Va jinafa grita deneon djukutcaté, nume va rilitarsik gilestú !” (Aleksandr Afanasyev ~ Vasilisa Listapya ~ malrossiav- 2004) klita ke kotavaxa
  • Bruno Cordelier : “Korik va Awalkikeem Arna gokallaniyid va ina koeruyud : nume dimlanison va inaf sumuf wiks grupeyed.” (Louise Michel ~ Yona kanakafa vunda isu alaakaca ~ malfrancav- 2006/2013) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

KOERU

Zaeya (radical)

KOERU

Abduosta (prefix)

ko-

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

koerú

2-eaf ilkom T-

(rin)

koerul

3-eaf ilkom T-

(in)

koerur

1-eaf ilkom K-

(min)

koerut

2-eaf ilkom K-

(win)

koeruc

3-eaf ilkom K-

(sin)

koerud

4-eaf ilkom K-

(cin)

koeruv

Tegisa trenda

koerus

Levgasa trenda

koerun

Tuvar- trenda

koerumb

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

koeruyú

2-eaf ilkom T-

(rin)

koeruyul

3-eaf ilkom T-

(in)

koeruyur

1-eaf ilkom K-

(min)

koeruyut

2-eaf ilkom K-

(win)

koeruyuc

3-eaf ilkom K-

(sin)

koeruyud

4-eaf ilkom K-

(cin)

koeruyuv

Tegisa- trenda

koeruyus

Levgasa trenda

koeruyun

Tuvar- trenda

koeruyumb

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

koerutú

2-eaf ilkom T-

(rin)

koerutul

3-eaf ilkom T-

(in)

koerutur

1-eaf ilkom K-

(min)

koerutut

2-eaf ilkom K-

(win)

koerutuc

3-eaf ilkom K-

(sin)

koerutud

4-eaf ilkom K-

(cin)

koerutuv

Tegisa trenda

koerutus

Levgasa trenda

koerutun

Tuvar- trenda

koerutumb

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

koepakkoerudá

koenvákoerudá

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : tolmukodaf goleraf gray

Loma : Tolmukodaf gray | DE kalav- | EN kalav- | FR kalav- | NL kalav- | PT kalav- | ko- abduostan | -rú sokudas


QR Code
QR Code koer_u (generated for current page)