Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Tarulé


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Tarulé ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tolmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

Muxá da kontel (ajegoda) parmon gobulur

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \ta.ru.'le\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • catalunyava : acomiadar
  • danmarkava : afskedige
  • englava : make redundant
  • francava : licencier, congédier
  • nederlandava : ontslaan
  • sverigava : avskeda

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Damien Etcheverry : “Teni kobarapa, viele tuwava tildewer, gadesik va int dere tilder ise va intafa ervolia taruler Diretandon va uma tokoda dem niska is relt wan trasitir, vexe tarutecketer da va milyon daretandaf kobasik di uneter.” (Elisée Reclus ~ Pu tawadayik jinaf berik ~ malfrancav- 2014) klita ke kotavaxa
  • Elisabeth Rovall : “Kwikya zo taruler ; grilizeblira ; mintila vleve kepaita zo lizukedur.” (Guy de Maupassant ~ Ingaxa ~ malfrancav- 2013) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

TARULE

Zaeya (radical)

TARULE

Abduosta (prefix)

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tarulé

2-eaf ilkom T-

(rin)

tarulel

3-eaf ilkom T-

(in)

taruler

1-eaf ilkom K-

(min)

tarulet

2-eaf ilkom K-

(win)

tarulec

3-eaf ilkom K-

(sin)

taruled

4-eaf ilkom K-

(cin)

tarulev

Tegisa trenda

tarules

Levgasa trenda

tarulen

Tuvar- trenda

tarulemb

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

taruleyé

2-eaf ilkom T-

(rin)

taruleyel

3-eaf ilkom T-

(in)

taruleyer

1-eaf ilkom K-

(min)

taruleyet

2-eaf ilkom K-

(win)

taruleyec

3-eaf ilkom K-

(sin)

taruleyed

4-eaf ilkom K-

(cin)

taruleyev

Tegisa- trenda

taruleyes

Levgasa trenda

taruleyen

Tuvar- trenda

taruleyemb

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

taruleté

2-eaf ilkom T-

(rin)

taruletel

3-eaf ilkom T-

(in)

taruleter

1-eaf ilkom K-

(min)

taruletet

2-eaf ilkom K-

(win)

taruletec

3-eaf ilkom K-

(sin)

taruleted

4-eaf ilkom K-

(cin)

taruletev

Tegisa trenda

taruletes

Levgasa trenda

taruleten

Tuvar- trenda

taruletemb

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

tarugaxatarumi

tarugátarumiú

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : tolmukodaf gray va ayik

Loma : Tolmukodaf gray | CA kalav- | DA kalav- | EN kalav- | NL kalav- | SV kalav- | -lé sokudas


QR Code
QR Code tarul_e (generated for current page)