Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Tiú


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Tiú ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tolmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \ti.'u\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • catalava : maniobrar
  • germanava : manövrieren
  • englava : manoeuvre (to)
  • espanava : maniobrar
  • francava : manoeuvrer
  • nederlandava : manoeuvreren
  • portugalava : manobrar

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Daniel Frot : “Edje va ixatca tiur ton selenafa vola mielsusik tice fogelom awir aze arabavon pulvir.” (Albert Camus ~ Foredonesikya ~ malfrancav- 2013) klita ke kotavaxa
  • Laurent Lermigny : “- Efe me, ~ Enneris biptik dolzukeyer, ~ vexe rinafa mejiluca al tiur dumede foliyil, ise, anyerkon, ez rinafa disukera isu trakura, gu rinyon vodiskaf xiz dem rolafa aka dum jontika gidiskina roga, va tela smilkxa merolafa is dem voda vas anyust-kunoy f” (Maurice Leblanc ~ Smilkxa ~ malfrancav- 2013) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

TIU

Zaeya (radical)

TIU

Abduosta (prefix)

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tiú

2-eaf ilkom T-

(rin)

tiul

3-eaf ilkom T-

(in)

tiur

1-eaf ilkom K-

(min)

tiut

2-eaf ilkom K-

(win)

tiuc

3-eaf ilkom K-

(sin)

tiud

4-eaf ilkom K-

(cin)

tiuv

Tegisa trenda

tius

Levgasa trenda

tiun

Tuvar- trenda

tiumb

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tiuyú

2-eaf ilkom T-

(rin)

tiuyul

3-eaf ilkom T-

(in)

tiuyur

1-eaf ilkom K-

(min)

tiuyut

2-eaf ilkom K-

(win)

tiuyuc

3-eaf ilkom K-

(sin)

tiuyud

4-eaf ilkom K-

(cin)

tiuyuv

Tegisa- trenda

tiuyus

Levgasa trenda

tiuyun

Tuvar- trenda

tiuyumb

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tiutú

2-eaf ilkom T-

(rin)

tiutul

3-eaf ilkom T-

(in)

tiutur

1-eaf ilkom K-

(min)

tiutut

2-eaf ilkom K-

(win)

tiutuc

3-eaf ilkom K-

(sin)

tiutud

4-eaf ilkom K-

(cin)

tiutuv

Tegisa trenda

tiutus

Levgasa trenda

tiutun

Tuvar- trenda

tiutumb

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

tittiratiuks

titplekútiwá

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Loma : Tolmukodaf gray | CA kalav- | DE kalav- | EN kalav- | ES kalav- | FR kalav- | NL kalav- | PT kalav- | -iú sokudas


QR Code
QR Code ti_u (generated for current page)