Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Titplekú


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Titplekú ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tolmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \tit.p.le.'ku\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • francava : descendre, porter en bas

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Daniel Frot : “Marcel, in, viunsur enide biloxa dem tayi di zo titplekur i ebeltaf yultap wanes moe kepaita ke diremuk.” (Albert Camus ~ Foredonesikya ~ malfrancav- 2013) klita ke kotavaxa
  • Angela Wagner : “Ise, remi konaka safta edje koyayal, ~ jinafa takra kivason sovukiyir viele va sintaaf Johann titplekus va rinaf blafotaf koyareyelt wiyí, ~ edje batyona safta jinafa blira tiyir awalkafa is mukiskafa.” (Stefan Zweig ~ Twa ke megrupenikya ~ malgermanav- 2014) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

TITPLEKU

Zaeya (radical)

TITPLEKU

Abduosta (prefix)

tit-

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

titplekú

2-eaf ilkom T-

(rin)

titplekul

3-eaf ilkom T-

(in)

titplekur

1-eaf ilkom K-

(min)

titplekut

2-eaf ilkom K-

(win)

titplekuc

3-eaf ilkom K-

(sin)

titplekud

4-eaf ilkom K-

(cin)

titplekuv

Tegisa trenda

titplekus

Levgasa trenda

titplekun

Tuvar- trenda

titplekumb

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

titplekuyú

2-eaf ilkom T-

(rin)

titplekuyul

3-eaf ilkom T-

(in)

titplekuyur

1-eaf ilkom K-

(min)

titplekuyut

2-eaf ilkom K-

(win)

titplekuyuc

3-eaf ilkom K-

(sin)

titplekuyud

4-eaf ilkom K-

(cin)

titplekuyuv

Tegisa- trenda

titplekuyus

Levgasa trenda

titplekuyun

Tuvar- trenda

titplekuyumb

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

titplekutú

2-eaf ilkom T-

(rin)

titplekutul

3-eaf ilkom T-

(in)

titplekutur

1-eaf ilkom K-

(min)

titplekutut

2-eaf ilkom K-

(win)

titplekutuc

3-eaf ilkom K-

(sin)

titplekutud

4-eaf ilkom K-

(cin)

titplekutuv

Tegisa trenda

titplekutus

Levgasa trenda

titplekutun

Tuvar- trenda

titplekutumb

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

titosiperatitsú

titosipétiú

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Loma : Tolmukodaf gray | FR kalav- | tit- abduostan | -kú sokudas


QR Code
QR Code titplek_u (generated for current page)