Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Titosipé


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Titosipé ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tanmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \tit.o.si.'pe\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • englava : cast off (to)
  • francava : précipiter
  • nederlandava : afgooien

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Bruno Cordelier : “Tecea is yon dositik van intaf kiray va sin poason divbureyed, kire djuyerumayad ise aguntara ke Keru va lyumara al titosipeyer Bat ikorik va yono alto senyeso moe sid kan nuga platiyid, me mimason va yona kusafa gama ke pia mo sin ton sugawalkaca.” (Louise Michel ~ Yona kanakafa vunda isu alaakaca ~ malfrancav- 2006/2013) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

TITOSIPE

Zaeya (radical)

TITOSIPE

Abduosta (prefix)

tit-

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

titosipé

2-eaf ilkom T-

(rin)

titosipel

3-eaf ilkom T-

(in)

titosiper

1-eaf ilkom K-

(min)

titosipet

2-eaf ilkom K-

(win)

titosipec

3-eaf ilkom K-

(sin)

titosiped

4-eaf ilkom K-

(cin)

titosipev

Tegisa trenda

titosipes

Levgasa trenda

titosipen

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

titosipeyé

2-eaf ilkom T-

(rin)

titosipeyel

3-eaf ilkom T-

(in)

titosipeyer

1-eaf ilkom K-

(min)

titosipeyet

2-eaf ilkom K-

(win)

titosipeyec

3-eaf ilkom K-

(sin)

titosipeyed

4-eaf ilkom K-

(cin)

titosipeyev

Tegisa- trenda

titosipeyes

Levgasa trenda

titosipeyen

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

titosipeté

2-eaf ilkom T-

(rin)

titosipetel

3-eaf ilkom T-

(in)

titosipeter

1-eaf ilkom K-

(min)

titosipetet

2-eaf ilkom K-

(win)

titosipetec

3-eaf ilkom K-

(sin)

titosipeted

4-eaf ilkom K-

(cin)

titosipetev

Tegisa trenda

titosipetes

Levgasa trenda

titosipeten

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

titoleratitosipera

titlapítitplekú

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Loma : Tanmukodaf gray | EN kalav- | FR kalav- | NL kalav- | tit- abduostan | -pé sokudas


QR Code
QR Code titosip_e (generated for current page)