Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Tuxeyá


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Tuxeyá ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tanmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

Gray koplekus va xeyuca gu kontan ok koncoba ; jupas da koncoba ok kontan vanpir xeyaf ik loon xeyaf.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \tu.xe.'ja\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • francava : rendre prudent

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Toleodaf winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

XEYA

Zaeya (radical)

TUXEYA

Abduosta (prefix)

tu-

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tuxeyá

2-eaf ilkom T-

(rin)

tuxeyal

3-eaf ilkom T-

(in)

tuxeyar

1-eaf ilkom K-

(min)

tuxeyat

2-eaf ilkom K-

(win)

tuxeyac

3-eaf ilkom K-

(sin)

tuxeyad

4-eaf ilkom K-

(cin)

tuxeyav

Tegisa trenda

tuxeyas

Levgasa trenda

tuxeyan

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tuxeyayá

2-eaf ilkom T-

(rin)

tuxeyayal

3-eaf ilkom T-

(in)

tuxeyayar

1-eaf ilkom K-

(min)

tuxeyayat

2-eaf ilkom K-

(win)

tuxeyayac

3-eaf ilkom K-

(sin)

tuxeyayad

4-eaf ilkom K-

(cin)

tuxeyayav

Tegisa- trenda

tuxeyayas

Levgasa trenda

tuxeyayan

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

tuxeyatá

2-eaf ilkom T-

(rin)

tuxeyatal

3-eaf ilkom T-

(in)

tuxeyatar

1-eaf ilkom K-

(min)

tuxeyatat

2-eaf ilkom K-

(win)

tuxeyatac

3-eaf ilkom K-

(sin)

tuxeyatad

4-eaf ilkom K-

(cin)

tuxeyatav

Tegisa trenda

tuxeyatas

Levgasa trenda

tuxeyatan

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

tuxadawétuxokagá

xelkáxeyesí

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Loma : Tanmukodaf gray | FR kalav- | tu- abduostan | -á radimostan | -yá sokudas


QR Code
QR Code tuxey_a (generated for current page)