Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Fuxeká


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Fuxeká ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tolmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

Sopura askisa da kota enotafa tola (a,b) va q ota ( okon gubeotaf dez ke a fuxe b ) gu r ota ( okon arak ke bata fuxekara ) sovadjer.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \fu.xe.'ka\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • englava : divide (number)
  • esperantoava : onigi
  • francava : diviser (un chiffre)
  • nederlandava : delen

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Luce Vergneaux : “Taneon dokatá. Toleon, baskatá. Bareon jonkatá. Balemeon fuxekatá.” (Patavara ~ 2018) 😎

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

Solokseropa koe Kotava

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

2016

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

FUXEKA

Zaeya (radical)

FUXEKA

Abduosta (prefix)

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

fuxeká

2-eaf ilkom T-

(rin)

fuxekal

3-eaf ilkom T-

(in)

fuxekar

1-eaf ilkom K-

(min)

fuxekat

2-eaf ilkom K-

(win)

fuxekac

3-eaf ilkom K-

(sin)

fuxekad

4-eaf ilkom K-

(cin)

fuxekav

Tegisa trenda

fuxekas

Levgasa trenda

fuxekan

Tuvar- trenda

fuxekamb

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

fuxekayá

2-eaf ilkom T-

(rin)

fuxekayal

3-eaf ilkom T-

(in)

fuxekayar

1-eaf ilkom K-

(min)

fuxekayat

2-eaf ilkom K-

(win)

fuxekayac

3-eaf ilkom K-

(sin)

fuxekayad

4-eaf ilkom K-

(cin)

fuxekayav

Tegisa- trenda

fuxekayas

Levgasa trenda

fuxekayan

Tuvar- trenda

fuxekayamb

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

fuxekatá

2-eaf ilkom T-

(rin)

fuxekatal

3-eaf ilkom T-

(in)

fuxekatar

1-eaf ilkom K-

(min)

fuxekatat

2-eaf ilkom K-

(win)

fuxekatac

3-eaf ilkom K-

(sin)

fuxekatad

4-eaf ilkom K-

(cin)

fuxekatav

Tegisa trenda

fuxekatas

Levgasa trenda

fuxekatan

Tuvar- trenda

fuxekatamb

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

fuxedecemodafuxekota

fuxefelemáfuxekuná

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : tolmukodaf gray va ayategira

Loma : Tolmukodaf gray | EN kalav- | NL kalav- - -ká sokudas


QR Code
QR Code fuxek_a (generated for current page)