Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Gluyá


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Gluyá ” ravlem tir mukodakiraf gray. Inaf volveyord tir tolmukodaf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

Vaniksantú dumede in kevlican

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \glu.'ja\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • arabava : غَلَّ
  • catalunyava : lligar
  • danmarkava :
  • englava : bind
  • espanava : ligar
  • francava : lier, relier
  • germanava : anschließen
  • islandava : bindast
  • italiava : collegamento
  • magyarava : köt
  • malaysiava : ikat
  • maliava : siri
  • nederlandava : aanknopen
  • niponava : Baindo ( バインド )
  • norgava : fortøye
  • portugalava : vincular
  • rossiava : связать
  • siniava :
  • suomiava : sitoa
  • sverigava : binder
  • swaxiliava : kufunga
  • tagalava : magbigkis
  • turkava : bağlamak
  • zuluava : hlanganisa

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Luce Vergneaux : “‒ Kas tit tel antaf nik vanmiae tamava ? ‒ Tce me. Voxen bata nuca cwe tir tela antafa gluyasa va eluxaxa do iwota.” (Nuca Kum Eluxa ~ 2017) 😎

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodakiraf gray

Zae (root)

GLUYA

Zaeya (radical)

GLUYA

Abduosta (prefix)

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

gluyá

2-eaf ilkom T-

(rin)

gluyal

3-eaf ilkom T-

(in)

gluyar

1-eaf ilkom K-

(min)

gluyat

2-eaf ilkom K-

(win)

gluyac

3-eaf ilkom K-

(sin)

gluyad

4-eaf ilkom K-

(cin)

gluyav

Tegisa trenda

gluyas

Levgasa trenda

gluyan

Tuvar- trenda

gluyamb

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

gluyayá

2-eaf ilkom T-

(rin)

gluyayal

3-eaf ilkom T-

(in)

gluyayar

1-eaf ilkom K-

(min)

gluyayat

2-eaf ilkom K-

(win)

gluyayac

3-eaf ilkom K-

(sin)

gluyayad

4-eaf ilkom K-

(cin)

gluyayav

Tegisa- trenda

gluyayas

Levgasa trenda

gluyayan

Tuvar- trenda

gluyayamb

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

gluyatá

2-eaf ilkom T-

(rin)

gluyatal

3-eaf ilkom T-

(in)

gluyatar

1-eaf ilkom K-

(min)

gluyatat

2-eaf ilkom K-

(win)

gluyatac

3-eaf ilkom K-

(sin)

gluyatad

4-eaf ilkom K-

(cin)

gluyatav

Tegisa trenda

gluyatas

Levgasa trenda

gluyatan

Tuvar- trenda

gluyatamb

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

glurmagluyista

glupucagluyistá

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : tolmukodaf gray va ayategira

Loma : Tolmukodaf gray | CA kalav- | DA kalav- | DE kalav- | EN kalav- | ES kalav- | FI kalav- | HU kalav- | IC kalav- | IT kalav- | JA kalav- | ML kalav- | NL kalav- | NO kalav- | PT kalav- | RU kalav- | SV kalav- | SW kalav- | TL kalav- | TR kalav- | ZU kalav- | -yá sokudas


QR Code
QR Code gluy_a (generated for current page)