Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Ticfí


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Ticfí ” ravlem tir mukodiskaf gray. Inaf volveyord tir pestaleraf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \tʃ.'fi\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • francava : monter, augmenter

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Daniel Frot : “Ise akoluk, olegara va mallanira ticfir « Tokdume al pí ?” (Albert Camus ~ Foredonesikya ~ malfrancav- 2013) klita ke kotavaxa
  • Angela Wagner : “Kotcoba ticfisa is rumbesa koe jinafe tise va ant rin grupeyer, va rin anton roklokayar ise va rin wetce odiaxik anton rodikir.” (Stefan Zweig ~ Twa ke megrupenikya ~ malgermanav- 2014) klita ke kotavaxa
  • Sabrina Benkelloun : “Ba kota keskiskafa yovara, burduca ticfir Adim kontan va Tamango men buluyuso va permexa, gire pulvir.” (Prosper Mérimée ~ Tamango ~ malfrancav- 2013) klita ke kotavaxa
  • Elisabeth Rovall : “Zidera ke Kearney W ya va vola toz ticfir nume ina flecupur da vol roveberur : - Vexe toktan tir neda, vay ?” (James Joyce ~ Lana gadikya ~ malenglav- 2015) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodiskaf gray

Zae (root)

TICFI

Zaeya (radical)

TICFI

Abduosta (prefix)

tic-

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

ticfí

2-eaf ilkom T-

(rin)

ticfil

3-eaf ilkom T-

(in)

ticfir

1-eaf ilkom K-

(min)

ticfit

2-eaf ilkom K-

(win)

ticfic

3-eaf ilkom K-

(sin)

ticfid

4-eaf ilkom K-

(cin)

ticfiv

Tegisa trenda

ticfis

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

ticfiyí

2-eaf ilkom T-

(rin)

ticfiyil

3-eaf ilkom T-

(in)

ticfiyir

1-eaf ilkom K-

(min)

ticfiyit

2-eaf ilkom K-

(win)

ticfiyic

3-eaf ilkom K-

(sin)

ticfiyid

4-eaf ilkom K-

(cin)

ticfiyiv

Tegisa- trenda

ticfiyis

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

ticfití

2-eaf ilkom T-

(rin)

ticfitil

3-eaf ilkom T-

(in)

ticfitir

1-eaf ilkom K-

(min)

ticfitit

2-eaf ilkom K-

(win)

ticfitic

3-eaf ilkom K-

(sin)

ticfitid

4-eaf ilkom K-

(cin)

ticfitiv

Tegisa trenda

ticfitis

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

ticburéticlakí

tiapudáticumá

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : M-Gray va solgrupeks

Loma : Pestaleraf gray | FR kalav- | tic- abduostan | -cfí sokudas


QR Code
QR Code ticf_i (generated for current page)