Loplekufu bu icde ravlemoc is ponaks ke ravlem Ticumá


Ork ke ravlem  Ravlemord (nature du mot / kind of word)

Ticumá ” ravlem tir mukodiskaf gray. Inaf volveyord tir pestaleraf gray.

Tentuks va ravlem  Tentuks (définition / definition)

.

Mamtiyara va ravlem  Mamtiyara (phonologie / phonetics)

Tiyaracka : \tiʃ.u.'ma\

Texte de remplacement  Kalavaks (traductions bilingues / bilingual translations)

  • catalava : enfilar-se
  • danmarkava : klatre
  • germanava : klettern
  • englava : climb (to)
  • espanava : trepar
  • francava : grimper
  • magyarava : mászik
  • niponava : noboru
  • malayava : daki
  • nederlandava : klauteren
  • norgava : klatre
  • portugalava : descer
  • sverigava : kliva
  • tagalava : akyatín
  • turkava : tirmanmak

Skedaks va ravlem  Skedaks (termes corrélés / correlatives)

Ozwaks va ravlem  Ozwaks (citations / quotations)

  • Yurani Andergan : “Kivason va zolkomera va yon dubiesik, va astol jovler aze ben vaf aalap ticumar Okolik va int mosidad, tid balem-sanoy.” (Ayoltafa kuda ~ Ali Baba is balem-sanoy dubiesik ~ malfarsiav- 2014) klita ke kotavaxa
  • Damien Etcheverry : “Bragoda ko inaf ucom ticumar kalison : - Va ant sielestura ware gonegal.” (Aleksandr Afanasyev ~ Vasilisa Listapya ~ malrossiav- 2004) klita ke kotavaxa

Katcalaks icde ravlem  Katcalaks (remarques / remarks)

Vuestesa klita va ravlem  Vuestesa klita (sources / sources)

  • Kotava.org : Winugaf ravlemeem

Kira (caractéristiques / features)

Redura (creation)

1978

Ord (type)

mukodiskaf gray

Zae (root)

TICUMA

Zaeya (radical)

TICUMA

Abduosta (prefix)

tic-

Radimosta (suffix)

Etekara (conjugaison / conjugation)

Rekee (présent / present)

1-eaf ilkom T-

(jin)

ticumá

2-eaf ilkom T-

(rin)

ticumal

3-eaf ilkom T-

(in)

ticumar

1-eaf ilkom K-

(min)

ticumat

2-eaf ilkom K-

(win)

ticumac

3-eaf ilkom K-

(sin)

ticumad

4-eaf ilkom K-

(cin)

ticumav

Tegisa trenda

ticumas

Darekee (passé / past)

1-eaf ilkom T-

(jin)

ticumayá

2-eaf ilkom T-

(rin)

ticumayal

3-eaf ilkom T-

(in)

ticumayar

1-eaf ilkom K-

(min)

ticumayat

2-eaf ilkom K-

(win)

ticumayac

3-eaf ilkom K-

(sin)

ticumayad

4-eaf ilkom K-

(cin)

ticumayav

Tegisa- trenda

ticumayas

Direkee (futur / future)

1-eaf ilkom T-

(jin)

ticumatá

2-eaf ilkom T-

(rin)

ticumatal

3-eaf ilkom T-

(in)

ticumatar

1-eaf ilkom K-

(min)

ticumatat

2-eaf ilkom K-

(win)

ticumatac

3-eaf ilkom K-

(sin)

ticumatad

4-eaf ilkom K-

(cin)

ticumatav

Tegisa trenda

ticumatas

Ravlemoc ke ravlem  Ravlemoc (dérivés lexicaux / derivatives)


Ravlemexulera

tictalátie

ticfítutieawé

A - B - C - D - E - F - G - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - #

Watsa : ikagray va liziwera

Loma : Pestaleraf gray | CA kalav- | DA kalav- | DE kalav- | EN kalav- | ES kalav- | FR kalav- | HU kalav- | JA kalav- | ML kalav- | NL kalav- | NO kalav- | PT kalav- | SV kalav- | TL kalav- | TR kalav- | tic- abduostan | -má sokudas


QR Code
QR Code ticum_a (generated for current page)